9 صبح تا 6 غروب 09120207760

5 دلیل برای نقشه برداری ملک قبل از خرید

زمان مطالعه: 6 دقیقه نقشه برداری ملک قبل از خرید چرا مهم است و چرا کارشناسان ملکی توصیه میکنند قبل از خرید ملک، از ابعاد و مساحت آن مطمئن شوید؟ مطابق آمار و اعداد منتشر شده توسط مرکز آمار ایران، قیمت ملک در ایران طی 16 سال گذشته به طور میانگین 10 برابر شده است. بانک ها نیز بخش ...

نقشه برداری ملک قبل از خرید
6 دقیقه
0 دیدگاه
سعید صادق پور
زمان مطالعه: 6 دقیقه

نقشه برداری ملک قبل از خرید چرا مهم است و چرا کارشناسان ملکی توصیه میکنند قبل از خرید ملک، از ابعاد و مساحت آن مطمئن شوید؟

مطابق آمار و اعداد منتشر شده توسط مرکز آمار ایران، قیمت ملک در ایران طی 16 سال گذشته به طور میانگین 10 برابر شده است. بانک ها نیز بخش بزرگی از سرمایه خود را وارد صنعت ساخت و ساز نموده اند و در تعیین قیمت ملک در سطح کلان، سیاست گذاری و مداخله میکنند.

تمامی این موارد در کنار تورم افسار گسیخته ای که از سال 1396 شاهدش هستیم، باعث افزایش بیش از حد قیمت زمین و ملک در کشور شده است.

از سال 1396 میزان خرید و فروش ملک در کشور روند صعودی پیدا کرد. مردم و سرمایه گذاران به این نتیجه رسیدند که بهترین راه برای حفظ ارزش پول شان، سرمایه گذاری در بخش مسکن میباشد.

در کنار افزایش میل به خرید ملک، نیاز به مهندسان نقشه بردار برای تعیین ابعاد و مساحت زمین، مخصوصا در مناطق روستایی استان البرز و کرج مثل کردان و جاده چالوس، افزایش پیدا کرده است.

خریداران ملک برای اطمینان از متراژ اعلامی فروشنده و همچنین استعلام ملک از نهاد های مربوطه، به شرکت های نقشه برداری مراجعه میکنند تا نقشه ی ملک مورد نظر را تهیه کنند.

در این مطلب قصد داریم 5 دلیل مهم بیاوریم که چرا باید قبل از خرید ملک نقشه برداری کنید؟

مطالب این بخش حاصل تجربه چندین ساله از نقشه برداری ملک و مشکلاتی است که خریداران ملک با آن مواجه شده اند. پس این مطلب را با دقت بخوانید و حتما لینک مطلب را برای دوستان و آشناهایتان که قصد خرید زمین دارند، بفرستید.

برای دریافت سند تک برگ یا مجوز ساخت به نقشه utm نیاز دارید.

شما بعنوان خریدار ملک اگر قصد استعلام از دهیاری و جهاد کشاورزی بابت ملک مورد نظرتان را داشته باشید، لازم است که ابتدا نقشه utm ملک را تهیه کنید و فایل CD آن را به سازمان مورد نظر ارائه دهید.

برای درخواست سند تک برگ اداره ثبت، ابتدا می بایست نقشه utm ملک را تهیه کنید و در سامانه اداره ثبت بارگذاری کنید تا درخواست شما ثبت شود.

همچنین جهت دریافت انشعابات برق، آب و گاز و دریافت مجوز ساخت از شهرداری یا دهیاری منطقه، باید نقشه utm ملک را تهیه کرده باشید.

نقشه utm یکی از کامل ترین و کارآمدترین نقشه های موجود در کشور است و تمامی زمین ها و باغ ها به نقشه utm نیاز دارند.

نقشه utm باید توسط مهندس نقشه بردار عضو نظام مهندسی استان البرز و کرج تهیه شده باشد و دارای مهر رسمی نظام مهندسی باشد تا مورد تایید ادارات و سازمان های مختلف باشد.

🌟 همچنین بخوانید: نقشه برداری utm در کرج

نقشه برداری ملک قبل از خرید از اشتباهات و کاستی های قولنامه جلوگیری میکند.

بسیاری از خریداران به این موضوع توجه نمیکنند که درج ابعاد و مساحت دقیق ملک در قولنامه تا چه اندازه اهمیت دارد.

متراژ اعلامی فروشنده در برخی موارد با متراژ واقعی زمین متفاوت است.

علت این موضوع هم این است که برخی از فروشندگان بدون داشتن دانش تخصصی نقشه برداری، به کمک متر دستی و بدون توجه به زوایای گوشه های ملک و خطاهای موجود در مترکشی، ابعاد زمین را اندازه گیری میکنند.

سپس با ضرب طول در عرض مساحت حدودی را به خریدار اعلام میکنند که معمولا خطایی در حدود 10 متر مربع در مساحت ایجاد میکند (در مساحت های بالاتر این خطا بیشتر میشود).

در متن قولنامه از نوشتن عبارت حدودا x متر مربع خودداری کنید. در صورتیکه پس از معامله در مساحت ملک با فروشنده به مشکل بخورید و کارتان به دادگاه برسد، قاضی با اشاره به اینکه در متن قولنامه از کلمات حدودا و تقریبا استفاده شده است، ممکن است حق را به فروشنده ملک بدهد.

راه حل مناسب این است که پس از مشاهده ملک و قبل از نوشتن قولنامه و پرداخت هرگونه مبلغی، از یک مهندس نقشه بردار عضو نظام مهندسی بخواهید که ابعاد و مساحت دقیق ملک را اندازه گیری کند و نقشه ملک را به شما تحویل دهد.

مهندسان نقشه بردار با توجه به دانش و تخصصی که در این زمینه دارند و همچنین به وسیله ی تجهیزات پیشرفته نقشه برداری، میتوانند ابعاد و مساحت دقیق ملک را اندازه گیری کنند.

پس از آماده شدن نقشه، با اطلاعات موجود در نقشه اقدام به نوشتن قولنامه و معامله ملک کنید.

نقشه برداری ملک قبل از خرید در تهراندشت

نمونه نقشه utm تهیه شده در تهراندشت استان البرز

در این نقشه اطلاعات کامل ملک شامل ابعاد، مساحت، حدود اربعه، مختصات utm رئوس ملک، مالکیت دیوار ها، زوایای گوشه ها و معبر قابل مشاهده است.

نقشه ی فروشنده ممکن است صحیح نباشد و با متراژ واقعی زمین اختلاف داشته باشد.

برخی از فروشندگان ممکن است نقشه ی ملک را تهیه کرده باشند و حین معامله به خریدار ارائه کنند، اما باز هم به نقشه ی فروشنده زمین اکتفا نکنید.

در مواردی پیش آمده است که مساحت درج شده در نقشه ی فروشنده با احتساب مشاعات (کوچه) باشد و در نقشه به این موضوع اشاره نشده باشد.

در برخی موارد هم برخی فروشندگان خودشان نقشه ای را با ابعاد و مساحت مورد نظر تهیه میکنند و آنرا به خریدار ارائه میکنند.

همچنین ممکن است دیوار ها پس از نقشه برداری جابجا شده باشند و ابعاد واقعی زمین نسبت به نقشه مورد نظر تفاوت پیدا کرده باشد.

بهترین و مطمئن ترین راه برای اطمینان از مساحت زمینی که قصد خرید آن را دارید، این است که از مهندس نقشه بردار بخواهید که ابعاد و مساحت وضع موجود زمین را تهیه کند تا به طور قطعی از مساحت ملک مورد نظر خیالتان راحت باشد.

🌟 همچنین بخوانید: نقشه برداری در کردان

متراژ قطعات تفکیک شده معمولا با واقعیت متفاوت است.

در چند سال اخیر و با توجه به رونق خرید و فروش ملک، مالکین زمین های بزرگ اقدام به تفکیک و قطعه بندی زمین و فروش آن میکنند.

اگر شما قصد خرید این گونه زمین ها را دارید، با توجه به اینکه تفکیک زمین بدون مجوز جهاد کشاورزی یا شهرداری غیر قانونی بوده و عواقب قانونی خاص خود را به دنبال خواهد داشت، باید بدانید که در بسیاری از موارد متراژ اعلامی فروشنده با متراژ واقعی زمین متفاوت است.

اشتباهاتی که حین دیوار کشی توسط کارگران رخ میدهد، تخریب و دیوار کشی مجدد و تغییر زوایای قطعات همه از جمله مواردی است که روی مساحت ملک تاثیر میگذارد.

برخی از فروشندگان پس از دریافت نقشه تفکیکی از مهندس نقشه بردار، خودشان اقدام به میخکوبی قطعات میکنند که در 100درصد موارد اینکار را اشتباه انجام می دهند و یا اینکه قطعات توسط مهندس نقشه بردار میخکوبی شده اند اما به هر دلیلی میخ ها جابجا شده اند.

برخی از فروشنگان نیز مساحت کوچه ی احداثی را به قطعات تفکیک شده اضافه میکنند و مساحتی که به شما اعلام میکنند در واقع مساحت ملک با احتساب مساحت بخشی از کوچه است که حدود 50 متر مربع به مساحت هر ملک اضافه میشود.

اضافه کردن مساحت کوچه به قطعات از نظر ثبتی امری غیرقانونی و خارج از قواعد است.

نقشه برداری در عرب آباد کرج

نقشه تفکیکی تهیه شده در عرب آباد استان البرز

این نقشه شامل اطلاعات مهم از جمله مساحت کل زمین،  ابعاد و مساحت هر قطعه تفکیک شده، ابعاد و مساحت کوچه و  مختصات utm رئوس هر قطعه می باشد.

ابعاد و مساحت ملک های سند دار هم ممکن است اشتباه باشد.

ممکن است شما قصد خرید ملکی را داشته باشید که دارای سند دفترچه ای یا تک برگ میباشد.

خیالتان هم راحت است که با توجه به سند دار بودن ملک، ابعاد و مساحت آن دقیق است و جایی برای تردید باقی نمی ماند. اما همیشه اینطور نیست.

در سندهای دفترچه ای قدیمی، ابعاد و مساحت زمین به روش های سنتی و گاهی با متر دستی اندازه گیری شده است و ممکن است متراژ واقعی زمین با عدد نوشته شده در سند متفاوت باشد.

اگرچه بسیاری از سندهای دفترچه ای قدیمی  فاقد ابعاد و مساحت هستند و در آن فقط به نام مالک و مشخصات حدودی زمین اشاره شده است.

در برخی موارد سند برای ملکی صادر میشود که دارای پی است و مالک هنوز دیوار کشی نکرده است.

مطابق قوانین ادراه ثبت، یکی از شرایط دریافت سند تک برگ این است که ملک مورد نظر دارای 0.5 متر پی یا 1 متر دیوار باشد و گوشه های ملک، میخکوبی شده باشد.

مالک پس از دریافت سند، ملک را دیوار کشی میکند و اقدام به فروش ملک میکند. در این حالت ممکن است دیوارکشی به درستی و باتوجه به ابعاد سند انجام نشده باشد و دیوارها مقداری  داخل زمین و یا حتی بیرون زمین و در زمین همسایه قرار گرفته شود.

گاهی اوقات هم مالک پس از دریافت سند به هر دلیلی از جمله کج شدن یا افتادن بخشی از دیوار، اقدام به دیوار کشی مجدد میکند و ممکن است ابعاد ملک تغییر کند.

در برخی موارد هم قطعات مجاور دیوارشان را درون ملک مورد نظر قرار میدهند. در مواردی نادر هم نقشه برداران اداره ثبت حدود ملک را اشباه برداشت کرده اند و ابعاد مندرج در سند با ابعاد و مساحت واقعی ملک همخوانی ندارد.

اگر شما قصد خرید ملک سنددار یا فاقد سند را دارید، بهترین و مطمئن ترین کار این است که قبل از معامله و پرداخت هرگونه وجهی به فروشنده، به یک مهندس نقشه بردار عضو نظام مهندسی مراجعه کنید و از ایشان بخواهید که ابعاد و مساحت زمین مورد نظرتان را تهیه کند.

این کار باعث می شود تا با خیال آسوده اقدام به خرید ملک کنید و از هرگونه مشکلات حقوقی حین یا بعد از معامله دوری کرده باشید.


نیاز به خدمات نقشه برداری در کرج و استان البرز دارید؟

در روزهای کاری از 9 صبح تا 6 غروب با مهندس سعید صادق پور تماس بگیرید:

0912 020 77 60


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!
Call Now Button