تماس (9صبح تا 6غروب)
منوی دسته بندی

طاق پیروزی پاریس، بزرگترین طاق پیروزی جهان + عکس

طاق پیروزی پاریس

طاق پیروزی پاریس (Arc de Triomphe) بنایی در شهر پاریس واقع در میدان شارل دوگل است. این بنا به افتخار سربازانی ساخته شده که در طول تاریخ و به ویژه در دوران حکومت ناپلئون جان خود را در راه فرانسه فدا کرده‌اند. طاق پیروزی معماری مربعی شکل دارد و ۱۲ خیابان را در شهر پاریس به یکدیگر متصل می کند. هر کدام از این خیابان ها به نام سربازانی نام گذاری شده اند که در حفاظت از سرزمین خود جانشان را فدا کرده اند. این طاق نمادی از فرانسه و یکی از شناخته شده‌ترین بناهای یادبود جهان است.

طاق پیروزی پاریس به دستور ناپلئون ساخته شد

ناپلئون در سال ۱۸۰۶ پس از پیروزی در نبرد اوستِرلیتز دستور ساخت طاق پیروزی را صادر کرد. طاق پیروزی در سال همان سال توسط شالگرین طراحی شد. طراحی این بنا از طاق پیروزی تیتوس روم باستان الهام گرفته شده است. ارتفاع بنا ۴۹٫۵ متر، عرض آن ۴۵ متر و عمق این بنا ۲۲ متر است. در طراحی این بنا، زنان و مردان جوان و برهنه فرانسوی به نمایش درآمده است که با دست خالی در برابر سربازان آلمانی که سراپا زره‌پوش بودند در حال مبارزه هستند. این بنا در یک میدان دایره‌ای شکل قرار دارد که دوازده خیابان به آن ختم می‌شود. خیابان‌های دورتادور طاق شکلی شبیه به ستاره ایجاد کرده است؛ به همین‌خاطر نام دیگر این میدانستاره است.

طاق پیروزی پاریس

تصویری که ناوگان Planet SkySat از طاق پیروزی پاریس گرفته است. این ناوگان متشکل از 21 ماهواره با وضوح بسیار بالا میباشد که قادر به جمع آوری تصاویر، چندین بار در طول روز هستند.

ساخت طاق پیروزی 30 سال به طول انجامید

عملیات ساخت این بنا در روز تولد ناپلئون یعنی پانزدهم ماه اوت سال ۱۸۰۶ آغاز شد. در زمان مرگ ناپلئون در سال ۱۸۱۱، تنها بخش اندکی از سازه کامل شده بود. عملیات ساخت بنا پس از کنار رفتن ناپلئون از مسند قدرت کندتر از قبل پیش می‌رفت. سرانجام پادشاه لویی هجدهم در سال ۱۸۲۳ دستور به ادامه‌ی ساخت این یادواره داد. او پس از فتح اسپانیا به ادامه‌ی ساخت طاق پیروزی راغب شد. سازه اصلی بنا در سال ۱۸۳۱ تکمیل شد و نصب تز‌ئینات و مجسمه‌ها در سال ۱۸۳۶ به اتمام رسید. سرانجام لویی فیلیپ بود که طاق پیروزی را در ۲۹ جولای سال ۱۸۳۶  افتتاح کرد.

شالگرین طاق پیروزی را به سبک نئوکلاسیک و با الهام از طاق تیتوس ساخت. مجسمه‌هایی که نشان‌دهنده‌ی فتوحات انقلابیون و امپراطور ناپلئون بودند، توسط فرانسوا رود، ژان پیر کارتو و آنتوان اِتِکس ساخته و بر بالای چهار ستون طاق پیروزی نصب شدند. مشهورترینِ این مجسمه‌ها؛ رهسپاری داوطلبان ۱۷۹۲ است.

طاق پیروزی، نماد مردم فرانسه

طاق پیروزی تا به امروز به‌عنوان نماد مردم فرانسه به‌ تمامی مردم جهان خدمت کرده است. تابوت بسیاری از مشاهیر فرانسه مانندویکتور هوگو و فردیناند فوش پیش از خاکسپاری برای مدتی در زیر این طاق قرار گرفته است. علاوه بر این، رژه‌های پیروزی بسیاری در مقابل این طاق انجام شده است؛ همچون رژه ی نیروهای مهاجم آلمان‌ در ۱۸۷۱ و ۱۹۴۰، رژه فرانسه و متحدانش در ۱۹۱۸ پس از پیروزی در جنگ جهانی اول در ۱۹۴۴ و پس از آزادسازی پاریس و در نهایت در پایان جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۵.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!
9صبح تا 6غروب