9 صبح تا 6 غروب 09120207760

سند تک برگ چیست؟ مشخصات + پلاک ثبتی اصلی و فرعی

زمان مطالعه: 6 دقیقه در این مطلب به شرح کامل مشخصات و ویژگی های سند تک برگ می پردازیم، اطلاعات موجود در آن را بخش به بخش بررسی میکنیم و به آموزش پلاک ثبتی اصلی، فرعی و مفروز و مجزی شده می پردازیم. مطالب این صفحه دائما به روز شده و جدیدترین تغییرات در بخشنامه ها و روال اداری ...

سند تک برگ چیست
6 دقیقه
4 دیدگاه
سعید صادق پور
زمان مطالعه: 6 دقیقه

در این مطلب به شرح کامل مشخصات و ویژگی های سند تک برگ می پردازیم، اطلاعات موجود در آن را بخش به بخش بررسی میکنیم و به آموزش پلاک ثبتی اصلی، فرعی و مفروز و مجزی شده می پردازیم.

مطالب این صفحه دائما به روز شده و جدیدترین تغییرات در بخشنامه ها و روال اداری تهیه نقشه در آن گنجانده می شود.

سند تک برگ چیست؟

مطابق قانون ثبت اسناد و املاک کشور که در سال 1310 تصویب شده است، تمامی املاک غیر منقول کشور باید در ادارات ثبت منطقه به ثبت برسند.

در ابتدای امر سند های دفترچه ای منگوله دار توسط ادارت ثبت برای هر زمین و ملک صادر میشد.

پس از گذشت سالها و در سال 1390، اداره ثبت به منظور افزایش کیفیت اسناد ملکی، خوانایی بهتر، مشخص بودن موقعیت دقیق ملک و جلوگیری از هرگونه جعل و دستکاری، سند تک برگ را طراحی و صادر کرد.

سال ساخت سند تک برگ

سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به منظور افزایش خوانایی و کارایی اسناد مالکیت ملکی و جلوگیری از هرگونه جعل و دستکاری، سند تک برگ را در سال 1390 طراحی و عرضه کرد.

معنی اسم سند چیست؟ سند در لغت به چه معناست؟

کلمه «سند» در لغت به معنای «چیزی که به آن اعتماد کنند» و «نوشته‌ای که وام یا طلب کسی را معین سازد یا مطلبی را ثابت کند» می باشد.

«سند» همچنین مترادف و هم معنی کلماتی مثل برگه، بنچاق، قباله، قواله، قولنامه، مدرک، حجت، معیار، ملاک، مناط، نمودار، بهانه، دستاویز و مستمسک می باشد.

معنی اسم سند

معنی کلمه سند در لغت نامه دهخدا، معین و عمید

معنی سند به انگلیسی چه میشود؟

کلمه «سند» به انگلیسی میشود: Act, Certificate, Document . همچنین «سند رسمی» به انگلیسی Title Deed می شود. البته کلمات و عبارات دیگری نیز در انگلیسی به «سند» اطلاق میشود.

عکس سند تک برگ

سند تک برگ برای همه املاک کشور در دو صفحه رنگی و در سایز A4 چاپ و صادر میشود.

عکس سند تک برگ

عکس صفحه اول و دوم سند تک برگ

مشخصات و ویژگی های سند تک برگ

سند تک برگ دارای طراحی جدید، ویژگی های امنیتی و اطلاعات فراوانی در خصوص مالک و ملک مورد نظر است. مشخصات سند تک برگ شامل این موارد می باشد:

 • اطلاعات کامل ملک شامل ابعاد، مساحت و آدرس
 • مشخصات کامل مالک از شامل نام، کد ملی و کد پستی
 • خوانا بودن اطلاعات
 • چاپ شده توسط چاپ خانه دولتی
 • مجهز به جوهر مخصوص امنیتی
 • دارای واترمارک در بکگراند نوشته ها
 • استفاده از کاغذ مخصوص اوراق بهادار
 • دارای هولوگرام مخصوص اداره ثبت
 • مهر و امضای رئیس اداره ثبت
 • مختصات جغرافیایی ملک
 • نمایش کروکی ملک و موقعیت ملک در نقشه کاداستر
 • دارای شماره پیگیری و شماره پرونده

🌟 اگر قصد دریافت سند تک برگ را دارید، مراحل دریافت سند تک برگ را حتما مطالعه کنید.

اطلاعات موجود در سند تک برگ

سند تک برگ تمام مشخصات ملک و مالک را در دو صفحه به طور کامل شرح میدهد. اطلاعاتی همچون حدود اربعه و مساحت ملک، آدرس ملک و نام مالک در سند تک برگ قابل مشاهده است.

بخش های مختلفی که در سند به توضیح مشخصات ملک و مالک می پردازد، عبارت است از:

مشخصات ملک

در اولین بخش از صفحه اول، اطلاعات و مشخصات ملک درج شده است. این مشخصات شامل شهر و استان محل ملک، شماره پلاک ثبتی، مساحت ملک و تاریخ ثبت سند می باشد.

مشخصات ملک در سند تک برگ

مشخصات ملک در اولین بخش از صفحه اول سند تک برگ

مشخصات مالک

در دومین بخش از صفحه اول، مشخصات مالک شامل نام و نام خانوادگی، نام پدر، شماره شناسنامه، شماره ملی و تاریخ تولد مالک درج شده است.

مشخصات مالک در سند تک برگ

مشخصات مالک در دومین بخش از صفحه اول سند تک برگ

تصویر نقشه کاداستر ملک

در سومین و آخرین بخش از صفحه اول، موقعیت ملک در نقشه کاداستر محدوده، نقشه حدود اربعه ملک و شناسه ملی جغرافیایی املاک و مستغلات (جام)  قابل مشاهده است. در ادامه مطلب به توضیح شناسه جام خواهیم پرداخت.

نقشه کاداستر در سند تک برگ

تصویر نقشه کاداستر ملک در سومین بخش از صفحه اول سند تک برگ

ملاحظات، حدود، مفروزات، منضمات و حقوق ارتفاقی ملک

در صفحه دوم سند، مشخصات کامل و حدود اربعه ملک با حروف و به همان شیوه قدیمی نوشته شده است. این مشخصات شامل شماره پلاک ثبتی، شماره قطعه، مساحت ملک، حدود اربعه، ملاحظات و حقوق ارتفاقی ملک می باشد.

ملاحظات و حقوق ارتفاقی در سند تک برگ

ملاحظات و حدود ارتفاقی ملک در صفحه دوم سند تک برگ

🌟 همچنین بخوانید: تهیه نقشه utm در کرج

سند تک برگ المثنی

در صورتی که سند جدید بعد از صدور و ارائه به مالک، گم شود و یا به دلیل ریختن جوهر یا سوختگی و یا پارگی قابل استفاده نباشد، مطابق ماده ۱۲۰ آئین نامه قانون ثبت، سند المثنی صادر شده و موضوع در قسمت شماره سریال سند المثنی درج می شود. سند جدید همچنین دارای مهر المثنی خواهد بود.

سند تک برگ مشاع

مشاع در لغت نامه دهخدا به معنی مشترک و تقسیم نشده است. به عبارت کامل تر، مشاع عبارت است از ویژگی ملکی که مشترک بین دو یا چند نفر باشد و قسمت هر‌یک مفروز و محدود نشده باشد.

پلاک ثبتی در سند تک برگ

در ابتدای شماره گذاری برای زمین های کشور، به هر قطعه زمین مادر یک شماره «اصلی» داده شد. سپس این زمین های مادر به قطعات کوچکتر تقسیم شدند و هر قطعه تقسیم شده دارای یک شماره «فرعی» شد.

برای مثال یک قطعه زمین مادر دارای شماره 100 بوده و به قطعات کوچکتر تقسیم شده است و شماره یکی از این قطعات جدید، 9120 است.

پس پلاک ثبتی این قطعه میشود: 9120 فرعی از 100 اصلی. همچنین به صورت عددی میشود: 100/9120. یعنی قطعه زمین 9120 یکی از زمین های تقسیم شده موجود در زمین مادر به شماره 100 است.

پلاک ثبتی در سند تک برگ

پلاک ثبتی اصلی و فرعی در سند تک برگ

اما «مفروز و مجزی شده» در سند تک برگ به چه معناست؟

مفروز و مجزی شده در سند

اگر قطعه زمین تقسیم شده از زمین مادر نیز به قطعات کوچکتر تقسیم شود، قطعات جدید به وجود آمده یک شماره «فرعی جدید» می گیرند و شماره «فرعی» زمین بزرگ قبلی به «مفروز و مجزی شده» تبدیل میشود.

به عنوان مثال، در مثال بالا زمین با شماره فرعی 9120 به قطعات کوچکتر تقسیم شده است و شماره یکی از این قطعات جدید 207760 می باشد. حال پلاک ثبتی این قطعه جدید می شود 207760 فرعی از 100 اصلی، مفروز و مجزی شده از 9120. یا به صورت عددی میشود: 100/9120/207760.

یعنی قطعه 207760 یکی از قطعات زمین موجود در زمین به شماره 9120 است که در زمین مادر به شماره 100 واقع شده است.

مفروز و مجزی شده در سند تک برگ

پلاک ثبتی مفروز و مجزی شده در سند تک برگ

شماره قطعه در سند

اگر یک قطعه زمین به روش اصولی و قانونی و توسط کارشناسان نقشه برداری و ثبتی تفکیک شده باشد، هر قطعه تفکیک شده علاوه بر شماره فرعی، دارای یک «شماره قطعه» نیز می باشد.

به عنوان مثال در مثال بالا، زمین تفکیک شده به شماره فرعی 207760 دارای شماره قطعه 68 می باشد. پس پلاک ثبتی این قطعه زمین میشود: 207760 فرعی از 170 اصلی، مفروز و مجزی شده از 9120 فرعی و شماره قطعه 68.

شما میتوانید نظرات و سوالات خودتان را در رابطه با جزئیات و مشخصات سند تک برگ، در قسمت دیدگاه برایمان بفرستید تا در کوتاه ترین زمان به آن ها پاسخ دهیم.

4 نظر ارسال شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!
Call Now Button